top of page
Search
  • Writer's pictureKaido Kubri

Mis asi see DISC on ja mis ma sellest saan?

Updated: Jul 23, 2019

Üks enamlevinuimaid küsimusi, mida mult pidevalt küsitakse, on et "mis asi see DISC üldse on?" ja "mis ma sellest saan?"


DISC on käitumisstiilide mudel, mis kirjeldab inimeste käitumist sõltuvalt nende kahest tajust.

Esiteks kas nad tajuvad keskkonda/maailma enda ümber hetkel sõbralikuna ja toetavana või tajuvad, et keskkond on hetkel ohtlik ja neid mitte-toetav. Teiseks kas nad tajuvad, et nad suudavad ümbritsevat keskkonda/maailma hetkel mõjutada ja suunata või tajuvad, et keskkond/maailm mõjutab ja suunab neid.


Käitumisstiili, mis avaldub siis kui taju maailmast on mitte-toetav, samas suudab keskkonda mõjutada, nimetatakse D ehk Domineerivaks (Dominance).

Käitumisstiili, mis avaldub siis kui taju maailmast on toetav ja ühtlasi suudab keskkonda mõjutada, nimetatakse I ehk Inspireeriv/Mõjutav (Influence).

Käitumisstiili, mis avaldub siis kui taju maailmast on toetav, aga ei suuda keskkonda mõjutada, nimetatakse S ehk Stabiilne/Püsiv (Steadiness).

Käitumisstiili, mis avaldub siis kui taju maailmast on mitte-toetav ja ei suuda keskkonda mõjutada, nimetatakse C ehk Kohusetundlik (Compliance).


Igal käitumisstiilil on omad head ja vead ehk siis ükski käitumisstiil puhtalt ei ole täiuslik.

Oluline on erinevates olukordades ära tajuda, et millise käitumisstiiliga võiks antud situatsioonis saavutada parima võimaliku tulemuse.


Samuti on oluline meeles pidada, et DISCi mudel on siiski vaid mudel.

Ja mudel on alati teatav lihtsustus päriselust.

Ehk siis DISC ei ole mingi täiuslik tõde.

Küll aga aitab ta kiiremini mõista iseennast ja teisi erinevates situatsioonides ja mõista, et miks mina/tema/meie/nemad niimoodi käitume nagu me käitume ja mis on selle käitumisega seotud mõtte- ja tundemustrid.


Mõistes erinevaid käitumisstiile on enamlevinud kasu lihtsalt meelerahu ja mõistmine, et kui meile iseenda alateadlik käitumine või teiste käitumine ei meeldi, siis tegemist on lihtsalt teise käitumisstiiliga kui me võibolla teadlikult tahaksime valida või sooviksime teistes näha.


Seda teadvustades ja mõistes saame ise teha teadlikumaid valikuid, olla leebemad teistega meie ümber ja oskame tuua tähelepanu tagasi suurele pildile ja küsida, et "kas see käitumisstiil toob praeguses situatsioonis parima võimaliku tulemuse?"
1,963 views1 comment

Recent Posts

See All

1 comentario


signe.laigu
26 jul 2019

Minu jaoks uus teema ja vajab sisseelamisaega. Tundub aga põnev ja teen selle 30-päevase väljakutse koos sinuga läbi, Kaido! Imelist arenemist meile kõigile!

Me gusta
bottom of page