top of page
Search
  • Writer's pictureKaido Kubri

3 lihtsat sammu kuidas lahendada konflikte teistega ja iseenda sees

See blogipostitus on kirjalik versioon eilsest webinarist facebook.com/DISC.Kaido.Kubri lehel - https://www.facebook.com/DISC.Kaido.Kubri/videos/384752948852703/.


Kui see postitus sind kõnetab, siis soovitan kindlasti seda webinari ka vaadata - seal on mitmeid lisa-näiteid ja mõtteid ning lisaks on käimas kuni pühapäevani, 25. augustini jagamismäng koos võimalusega saada tasuta 1-päevasele DISC-koolitusele või tasuta üks-ühele coaching minuga.


Konfliktid teistega ja iseenda sees


Kolm lihtsat sammu on järgmised:

1- õpi märkama seda, kui konflikt iseendaga või teistega tekib ja mõista, et mida pikemalt sa endal sellesse konflikti ära kaduda lased, seda rohkem mõjutab see paigast ära seisund sind ja loob sulle veel rohkem juurde selliseid konflikte.


2- õpi märkama, et miks konflikt tekkis ehk mis emotsionaalsed vajadused on omavahel konfliktis - siin on DISCist palju abi.

Ja siis lase sellest vajadusest kinnihoidmisest lahti, tule kohale, hinga ja vaata suurt pilti.


3- tee maksimaalselt teadlik valik emotsionaalsete vajaduste järjestamisel ja mõista, et #kõikesaab ja #MillestkiEiJääIlma ja oluline on #võitvõit (ingl. win-win).


Märkamine kui konflikt tekib


Võiks ju öelda, et see on ilmselge ja seda me märkame kõik.


Aga mida ma mõtlen siinkohal märkamise all, on see et märka kui normaalseks oleme ühiskonnana konfliktid teinud - nii konfliktid teistega kui ka konfliktid enda sees.


See ongi justkui täiesti normaalne, et teiste inimestega tülitseda ja seejuures mitte olukordi ära lahendada, vaid jätta need ketrama, olla pahased, solvunud ja sellest tulenevalt kiuslikud ja kättemaksuhimulised.


Ja see on ka justkui täiesti normaalne, et meil on konfliktid enda sees, tunneme ennast halvasti, anname endale pähe, oleme endaga ülemäära kriitilised ja nõudlikud ning sellest tulenevalt karistame ennast (keelates endale asju, mis võiks meie tunnet parandada) või tuimestame ennast näiteks rämpstoiduga.


Mis siis kui see ei pea olema normaalne?


Jah, konfliktide tekkimine kui selline on normaalne - niikaua kuni elame ja kasvame, niikaua on meil konflikte oma tahtmiste ja sisemiste alateadvuse programmide vahel ja niikaua on konflikte teiste inimeste tahtmiste ja alateadvuse programmidega.


Aga nendesse konfliktidesse ei pea jääma kinni ja neid saab ära lahendada nii, et need lahenevad päriselt ära.


Me saame elult seda, mida me aktsepteerime ehk mida me oleme nõus vastu võtma.

Ja kui me oleme nõus sellega, et me ei saa teistega või iseendaga konflikte ära puhastada, siis nii ongi.


Me oleme oma elu loojad ja elu loomine käib ennekõike läbi tunnete, mida kogeme.


Vaata seda niimoodi - kui sa tunned ennast millegi suhtes hästi, siis see on justkui tellimus Universumile, Jumalale, Kõrgemale Teadlikkusele, Allikale, et sa soovid seda tunnet juurde saada.


Samamoodi on siis kui tunned, et oled pikka aega kas iseenda või teiste suhtes paigast ära - sellel hetkel tellid seda tunnet juurde.


Ehk siis - jah, see on normaalne, et vahepeal lähed enda ja teiste suhtes paigast ära, konfliktid on normaalne osa elust.

Aga tule sellest teistpidi välja, ära jää sellesse kinni.


Ja loo juurde endale kogemusi, et saad konfliktidega hästi hakkama.

See loob sulle juurde enesekindlust, et konflikte ei ole vaja karta.


Kui sa enam ei karda konflikte, siis sa julged endal olla iseendaga ja teistega ausam ning näidata ausalt kui sulle midagi ei sobi või midagi on valesti.


Kui seda enesekindlust ei ole, siis kipume asju sahvrisse ära peitma ja tegema nägu, et kõik on korras kui tegelikult ei ole.

Ja kui oleme asju piisavalt kaua sahvrisse ära peitnud, siis ühel hetkel saab sahver täis ja kõik sinna kogutu paiskub hooga välja.


Miks konflikt tekkis ehk mis emotsionaalsed vajadused on omavahel konfliktis?


Kui see arusaamine on paigas, et konflikt iseenesest on normaalne osa elust, lihtsalt sellesse ei pea kinni jääma, siis järgmine samm on aru saada, et mis erinevad emotsionaalsed vajadused on omavahel konflikti läinud.


Siin on hea vaadelda neid vajadusi läbi DISCi kvadrantide.


D - tahab kiiresti ja konkreetselt olukorra ära lahendada ja tegutsedes jõuda parima võimaliku tulemuseni, närvi ajab aeglane tempo ja ebamäärasus.

I - tahab, et oleks tore, poleks pinget, survet, et oleks kerge ja lõbus - närvi ajab see, kui tunneb survet ja et "peab" midagi tegema kohusetundest.

S - eelistab rahulikkust, mõistmist - rahulikku tooni ja käitumist - närvi ajab see kui on liiga palju muutuseid ja võimalikud konfliktsed olukorrad - siis panevad asjad sahvrisse ja koguvad neid pikka aega kuni plahvatavad.

C - oluline, et kõik oleks kohusetundlikult, õigesti ja plaani järgi tehtud - närvi ajab see, kui teda süüdistatakse vigade tegemisel või eksimisel või kui asjad ei lähe plaani järgi - siis võib minna väga põhimõtte kindlaks - me leppisime kokku ju NII!


Kõige ilmselgemalt tekivad alati konfliktid diagonaalide vahel - ehk siis D ja S, I ja C.


Kas oled kunagi iseenda sees märganud, kuidas mingi osa sinust arvab, et täiega peab tegutsema ja mingid asjad kohe ära tegema, aga teine osa sinust arvab, et üldse ei taha, tegelt tahaks hoopis magama minna ja puhata?


Või märganud, et üks osa sinust on hästi kohusetundlik ja tahab täiega järgida seda, mida "peab" tegema siis kui "peab" ja niimoodi kui "peab", ja teine osa sinust tahaks lihtsalt vabalt voolata ja minna rohkem tunde järgi nii nagu oleks kergem ja toredam?


Samad konfliktid tekivad teistega ka - ja kui mõista, et mis kvadrandid on omavahel kaklemas parasjagu, siis see aitab mõista mõlemat poolt.


Selleks, et seda mõistmist luua, on vaja korraks lahti lasta oma tõest - ehk teistega suheldes sellest kvadrandist, mida sa parasjagu kaitsed - ja iseendaga suheldes mõlemast kvadrandist, kes omavahel kaklevad.


Ja mõista, et need on lihtsalt erinevad vajadused, mis tahavad tähelepanu.


Tee maksimaalselt teadlik valik emotsionaalsete vajaduste järjestamisel


Kõige raskem emotsionaalsete vajaduste järjestamisel on see, et need on meil üleval sama-aegselt, aga kuna need vajadused on erinevad, siis ei ole neid võimalik samaaegselt täita.


Ja siis me pendeldame nende vahel ja tegelikult ei otsusta ära kumbagi pidi, et kumba vajadust enne täita.


Ehk siis kui üks osa meist tahab tegutseda ja mingid asjad ära teha ja teine osa tahab puhata ja magada, siis tihtipeale on nii, et ükskõik kumb valitakse, ei olda sellega rahul.


Kui valitakse tegutsemine, siis samal ajal on mõte, et "ahh, tegelikult tahaks hoopis magada, ma ei jõua praegu."

Ja kui valitakse magamine/puhkamine, siis samal ajal ketravad peas süümekad, et "ahh, tegelikult ma peaks hoopis tegutsema."


Ja selle tulemusena tehakse tegelikult mõlemat poolikult ja sellevõrra jäävad mõlemad vajadused poolikult kaetuks.


Oluline on valida üks või teine ja kui see valik on tehtud, siis lubada sellesse täiega sisse minna ja selle jaoks aega võtta.


Et seda oleks võimalik teha, on vaja omaks võtta uskumused, et lõppkokkuvõttes kõike saab, kõige jaoks on aega, millestki ei jää ilma ja alati on olemas võit-võit (ingl. win-win) lahendus.


Sest niikaua kuni on sees hirm, et "kui ma nüüd lähen magama/puhkama, siis jäävad asjad tegemata", siis on raske lubada end magama/puhkama.

Ja niikaua kuni on sees hirm et "kui ma nüüd tegutsen, siis ma põlen täiesti läbi ja mul ei olegi kunagi aega puhata", siis on raske lubada end tegutsema.


Kõike saab.

Millestki ei jää ilma.


Luba endal panna vajadused järjekord - nii konfliktides iseendaga kui ka teistega.


Mida iganes kõigepealt valid, tee seda täiega ja siis vali järgmine ja tee toda täiega.


Nii saab kõik tehtud parimal võimalikul moel.Küsimus:

Kas sina oled märganud kui normaalseks oleme teinud enda paigast ära seisundid ja konfliktid teiste inimestega?

Kuidas võiks sinu elu olla parem, kui sa seda enam ei aktsepteeriks normaalsusena?


======================

ÜLESKUTSE :) Mul on ülimalt hea meel teatada, et olen üles seadnud eraldi DISCi FB lehe (https://www.facebook.com/DISC.Kaido.Kubri), kuhu alla kogun DISCi kohta väärtuslikku infot -- sinna on tulemas on nii ülejäänud blogipostitused, video-postitused ja kindlasti ka info selle kohta, kui peaks tulema mõni DISCiga seotud üritus või koolitus.

Oled lahkelt oodatud seda lehte jälgima! :)
924 views0 comments

Comments


bottom of page