top of page
Search
  • Writer's pictureKaido Kubri

Kiiresti kommunikatsiooni-silla loomine erinevate DISC kvadrantidega

Nagu varasemates blogides on juttu olnud, siis me tegelikult kõik kasutame kõiki käitumisstiile, lihtsalt meil on erinevad eelistused, et milline käitumisstiil meeldib rohkem ja milline vähem.


Ehk siis ühegi inimesega suheldes ei saa tegelikult eeldada, et ta on alati samasugune - on oluline õppida märkama, et millist käitumisstiili ta hetkel kasutab ning sellest tulenevalt talle ka läheneda, et luua hea esimene kontakt vestluses.


Kaks olulist asja selle teema kohta:

- esiteks teise inimese käitumisstiiliga kohandumine EI tähenda seda, et sa pead olema keegi, kes sa ei ole.

- teiseks - kohandumise eesmärk EI ole manipuleerimine, et teine inimene teeks seda mida sina tahad.


Kohandumise eesmärk ON ehitada kommunikatsiooni-sild, tänu millele saab üldse suhtlema/rääkima hakata sellest, millest sa tegelikult rääkida tahad.


Ja selle kommunikatsiooni-silla sa kas ehitad väga kiiresti (sekunditega) või siis kaotad väga kiiresti.


Kui sinu tempo on parasjagu liiga kiire (oled D või I kvadrandis) ja teine on sinuga võrreldes aeglasem (S või C kvadrant), siis sa ajad tal esimeste lausetega pea nii sassi, et ta ei jõua sind jälgida ja ei kuula enam.


Samas kui sinu tempo on liiga aeglane (oled S või C kvadrandis) ja teine on sinuga võrreldes kiirem (D või I kvadrant), siis sa ajad oma liiga aeglase mulliga teise nii närvi, et ta ei viitsi sind kuulata.


Kui sa oled liiga asjalik ja praktiline (oled D või C kvadrandis) ja teine on sõbralik suhtleja (I või S kvadrant), siis tundud sa teisele liiga külm ja masinlik.


Kui sa oled liiga sõbralik ja naeratav (oled I või S kvadrandis) ja teine on asjalikus olekus (D või C kvadrant), siis tundud sa teisele liiga mõtetu ja emotsionaalne.


Ehk siis kuidas kiiresti ära tajuda, et kus kvadrandis teine inimene sinuga võrreldes on?


Sellega seoses on oluline mõista, et teise inimese käitumisstiil on mingi teatud stiil vaid sinu suhtes.

Ehk siis taustsüsteem on oluline.


Näiteks kui mina olen väga S, siis teine inimene ei pea olema väga kõrge D, et ta tunduks mulle D.

Samas kui omakorda see D läheb ruumi, kus on veel tugevamad D-d, siis võib ta nendega võrreldes olla hoopis S.


Ehk siis sa kohandud sellega, mis teise inimese käitumisstiil just sinu suhtes on.

See eeldab teataval määral eneseteadlikkust, et saaksid aru, mis käitumisstiili sa ise hetkel kasutad ja siis samuti näha, et mis käitumisstiili teine inimene kasutab.


Kuidas tunda esimeste sekunditega ära D-käitumisstiili?


Neil on:

- kiire, konkreetne, enesekindel ja asjalik olek ja hoiak;

- konkreetne, tugev käepigistus ja eriti tugevad D-d kipuvad alateadlikult kätt surudes keerama oma käe veidi sinu käe peale, et näidata oma tugevust;

- sõnaline väljendus konkreetne ja tulemustele orienteeritud, igasugust tühja juttu on minimaalselt või üldse mitte.


Lisaks vaatavad nad suure tõenäosusega sulle otse silma, nad ei karda sind ja nad püüavad kiiresti hinnata seda, et kas sa oled vääriline vestluspartner, et nendega suhelda.


Kommunikatsiooni-silla loomise keerukus D-ga sõltub sellest, et kas sa ise oled parasjagu kõrval-kvadrandis (I või C) või diagonaal-kvadrandis (S).


Juhul kui sa oled kõrval-kvadrandis, siis pead muutma vaid ühte aspekti - kui oled I-kvadrandis, siis püüa olla natuke asjalikum ja rääkida vähem tühja juttu; ja kui oled C-kvadrandis, siis püüa olla natuke kiirem ja mitte jääda liigsetesse detailidesse kinni.


Juhul kui oled diagonaal-kvadrandis (S), siis on vaja muuta mõlemat - olla nii natuke asjalikum kui ka natuke kiirem.


Kui kõik muu unustad ära või ei oska, siis suru julgelt tugevalt nende kätt ja vaata otse silma.

See "ostab" sulle vähemalt niipalju nende tähelepanu ja aega, et saad oma jutu ära rääkida.


Kuidas tunda esimeste sekunditega ära I-käitumisstiili?


Neil on:

- kiire, sõbralik, jutukas ja vaba olek ja hoiak, kehakeel hästi avatud ja hoogne;

- käepigistuse ajal panevad nad suure tõenäosusega teise käe sulle õlale ja pigem eelistavad nad käepigistuse asemel hoopis kallistust - nad tulevad füüsiliselt kiiresti lähemale ja otsivad kontakti, et saada kiiremini sõbraks;

- sõnaline väljendus kiire, räägivad tihti lugusid oma põnevast ja sündmusterikkast elust (I-dega juhtub konkurentsitult kõige rohkem eriskummalisi asju :) ja samuti räägivad nad tihti teistest inimestest.


Lisaks annavad nad suure tõenäosusega sulle kohe suure hulga emotsionaalset krediiti, usaldavad sind ja jagavad sinuga asju, mis võivad tunduda esimese kohtumise kohta isegi ebakohased.


Kommunikatsiooni-silla loomise keerukus I-ga sõltub sellest, et kas sa ise oled parasjagu kõrval-kvadrandis (D või S) või diagonaal-kvadrandis (C).


Juhul kui sa oled kõrval-kvadrandis, siis pead muutma vaid ühte aspekti - kui oled D-kvadrandis, siis püüa olla natuke sõbralikum ja minna tema lugudega emotsionaalselt kaasa; ja kui oled S-kvadrandis, siis püüa olla natuke kiirem ja näidata rohkem emotsioone välja.


Juhul kui oled diagonaal-kvadrandis (C), siis on vaja muuta mõlemat - olla nii natuke sõbralikum kui ka natuke kiirem.


Kui kõik muu unustad ära või ei oska, siis saa üle nende soovist olla sulle füüsiliselt lähedal ja ela nende lugudele kaasa :)

See "ostab" sulle vähemalt niipalju nende tähelepanu ja aega, et saad kindlasti oma jutu ka ära rääkida.


Kuidas tunda esimeste sekunditega ära S-käitumisstiili?


Neil on:

- rahulik, sõbralik, hooliv ja toetav olek ja hoiak, kehakeel on naeratav ja avatud;

- käepigistus on neil tavaliselt hästi pehme, kuna nad ei taha olla pealetükkivad - kallistama nad samal põhjusel ise väga ei tüki, samas võivad nad seda vastu küll võtta;

- sõnaline väljendus hästi rahulik ja leplik, keskendub pigem kuulamisele ja vestluspartneritega nõus olemisele, et vältida võimalikke konfliktiolukordi.


Nad on väga head kuulajad, märkad et nad tõesti kuulevad seda mida sa ütled.

Nad ei sõida oma arvamustega sulle sisse, lasevad sul pikalt jagada seda mida soovid.


Kommunikatsiooni-silla loomise keerukus S-ga sõltub sellest, et kas sa ise oled parasjagu kõrval-kvadrandis (I või C) või diagonaal-kvadrandis (D).


Juhul kui sa oled kõrval-kvadrandis, siis pead muutma vaid ühte aspekti - kui oled I-kvadrandis, siis püüa olla natuke rahulikum ja mitte teist oma lugudega "surnuks rääkida"; ja kui oled C-kvadrandis, siis püüa olla natuke sõbralikum ja keskenduda pigem usalduse ehitamisele, mitte jääda liigsetesse detailidesse kinni.


Juhul kui oled diagonaal-kvadrandis (D), siis on vaja muuta mõlemat - olla nii natuke rahulikum kui ka natuke sõbralikum.


Kui kõik muu unustad ära või ei oska, siis hinga sügavalt 4-5 korda sisse-välja ja ole nii sõnades kui oma sisemuses lihtsalt tänulik selle teise inimese ja temaga vestlemise eest - S oskab seda täiega hinnata.

Ja see "ostab" sulle vähemalt niipalju nende tähelepanu ja aega, et saad oma jutu ka ära rääkida.


Kuidas tunda esimeste sekunditega ära C-käitumisstiili?


Neil on:

- rahulik, asjalik, täpne ja skeptiline olek ja hoiak, kehakeelt on raske lugeda (ehk siis on näha, et ei ole D, I ega S :)) ;

- väga täpne, mõõdetud ja välja-peetud käepigistus ja peale käepigistust astub ta ilmselt paar sammu tagasi, kuna ta vajab enda ümber laiemat isiklikku ruumi;

- sõnaline väljendus on täpselt niipalju kui vaja ja mitte rohkem, igasugust tühja juttu on minimaalselt või üldse mitte.


Lisaks võivad nad tunduda eemalolevad ja külmad, sest nende jaoks on emotsioonide välja näitamine nõrkuse märk ja seetõttu on nad väliselt asjalikud ja tundetud (saladuse katte all võin öelda, et tegelikult on neil ikka tunded ka ;).


Kommunikatsiooni-silla loomise keerukus C-ga sõltub sellest, et kas sa ise oled parasjagu kõrval-kvadrandis (D või S) või diagonaal-kvadrandis (I).


Juhul kui sa oled kõrval-kvadrandis, siis pead muutma vaid ühte aspekti - kui oled D-kvadrandis, siis püüa olla natuke rahulikum ja mitte hüpata olulistest detailidest üle; ja kui oled S-kvadrandis, siis püüa olla natuke asjalikum ja nende mõttekäikudega kaasa minna.


Juhul kui oled diagonaal-kvadrandis (I), siis on vaja muuta mõlemat - olla nii natuke asjalikum kui ka natuke aeglasem.


Kui kõik muu unustad ära või ei oska, siis pigem ära ütle midagi, tee asjalik nägu pähe ja püüa nendega kaasa mõelda :).

See "ostab" sulle vähemalt niipalju nende tähelepanu ja aega, et saad oma jutu ka ära rääkida.


=========

Tuletan veelkord meelde, et need soovitused ei ole mõeldud selleks, et teistega manipuleerida.

Need on mõeldud selleks, et ehitada kommunikatsiooni-sild, et sul üldse tekiks võimalus öelda seda, mida sa öelda tahad.


Seda kas teine sinuga lõpuks nõus on või mitte, sinult midagi ostab või mitte, sinuga koostööd teeb või mitte, on juba omaette teema, mille üle saab arutada siis kui kommunikatsioon on loodud.


Küsimus:

Millise kvadrandiga on sinul kõige lihtsam/ kõige keerulisem kommunikatsiooni-silla loomine?


======================

ÜLESKUTSE :) Mul on ülimalt hea meel teatada, et olen üles seadnud eraldi DISCi FB lehe (https://www.facebook.com/DISC.Kaido.Kubri), kuhu alla kogun DISCi kohta väärtuslikku infot -- sinna on tulemas on nii ülejäänud blogipostitused, video-postitused ja kindlasti ka info selle kohta, kui peaks tulema mõni DISCiga seotud üritus või koolitus.

Oled lahkelt oodatud seda lehte jälgima! :)

191 views0 comments

Comments


bottom of page