top of page
Search
  • Writer's pictureKaido Kubri

Kuidas ma selle alateadvuse siis ümber kirjutan, kui seal on midagi, mis mind enam ei teeni?

Updated: Aug 12, 2019

Enne seda postitust on hea mõte lugeda ära kaks eelmist >>>


OK - ehk siis meil on olemas alateadvus, kus jooksevad meil alateadlikud programmid (kombinatsioonid uskumustest ja harjumustest), millede eesmärk on hoida meid elus ja mugavustsoonis, kus on turvaline olla.


Mida teha siis kui sa näed, et sul on mingi uskumus+harjumus programm, mis tegelikult enam ei teeni sind?


Olgu siinkohal öeldud, et kui sa guugeldad "alateadlike programmide muutmine" ja eriti inglise keeles, siis saad lõputu koguse erinevaid vastuseid, võimalusi ja meetodeid.

Lõppkokkuvõttes ei ole vahet, millist meetodit sa kasutad - kasuta misiganes sinuga kõige rohkem haakub.


Küll aga leian, et on oluline mõista, et mis see täpsemalt on, mida sa saavutada üritad.

Minu jaoks on selles teemas jätkuvalt parim selgitus, mille sain oma esimesel raamatumüügi suvel USAs ühelt tiimijuhilt, kellel oli parasjagu käimas kümnes suvi raamatuid müüa.


Mulle selgitas ta seda protsessi kui "Õppimise neli faasi."

Olen seda erinevates variatsioonides hiljem veel palju kordi kuulnud, aga mõte on jäänud samaks.


Kuna igasuguse teooria selgitamisel on seda kõige parem teha läbi konkreetse näite, siis võtan siinkohal oma isikliku kõige viimase näite, kus tegin läbi põhimõttelise alateadlike programmide muutuse.

Nimelt ignoreerisin aastaid oma tervise ja täpsemalt toitumise teemat - kuigi mul kõrval abikaasa püüdis mind juhtida tervislikuma toitumise poole, tegin ma lihtsalt la-la-la ja jätkasin ikka vanamoodi ilma väga muretsemata.

Ja kuna mul pole kunagi kehakaaluga erilist muret olnud (seedimine alati hästi töötanud), siis pole otseselt põhjust ka olnud - nagu meestega ikka, suutsin väga pikka aega endale maha müüa idee, et see, mida ma peeglist vastu nägin, oli OK.


Kuskil poolteist aastat tagasi tekkis sõpradega saunas olles olukord, kus üks mu headest sõpradest küsis heatahtlikult selle kohta, et kuidas mul trenniga läheb ja et "sa vist väga ei tee praegu midagi?"

Suurt tähelepanu sellele ei pööranud, aga midagi läks pihta.


Paar kuud hiljem oli olukord, kus kõndisin kodus palja ülakehaga ringi ja mu vanem poeg, kes on aususe etalon otsekohesuse teemal, ütles mulle, et "kuule issi, sa oled ikka päris paksuks läinud."

See läks juba rohkem pihta :)


Ja kui siis eelmisel suvel 2018 tekkis võimalus panna ennast kirja Eric Edmeadese Wildfit 90 päeva väljakutsele (https://getwildfit.com/wf90/?wildfit=kaidokubri), siis võtsin selle vastu.

Üks osa oli see, et teema oli muutunud minu jaoks piisavalt valusaks - teine ja vähemalt sama oluline osa oli see, et sain Ericu programmi sissejuhatusest aru, et tegemist on just sellise järk-järgulise alateadvuse programmide ümber kirjutamisega, mille kohta ma olin juba kõigis teistes teemades aastaid õppinud.


Novembri alguseks, kui see väljakutse lõppes, olin lasknud lahti 11 kilost ja ca 10 sentimeetrist ümber kõhu.

Ma poleks kunagi arvanud, et üks terviseprogramm võiks olla nii leebe ja samas nii mõjus.


Aga miks ta toimis, oli sellepärast, et programm järgis alateadvuse järk-järgulise ümberkirjutamise reegleid - mitte ei panustanud ainult teadliku teadvuse tahtejõuga saadavatele lühiajalistele tulemustele.


Täna, aasta hiljem, augustis 2019 olen teinud sama väljakutset uuesti läbi, et keha taaskord ära puhastada (hetkel kümnes nädal) - kusjuures alustasin mõõtudelt/kaalult samast kohast, kus eelmine sügis esimene programm lõppes.

Ja olen nüüdseks kaotanud veel lisaks 3 kilo ja mõne sentimeetri ümber kõhu ja lisanud juurde regulaarse füüsilise trenni, mida olin aastaid vältinud, sest mul ei olnud selle jaoks energiat.


Õppimise neli faasi ehk alateadliku programmi muutmine samm-sammult:


Igasuguse alateadliku programmi muutmisel on peamised neli faasi järgmised:

1) Faas 1 - käitud alateadlikult nii nagu alati ehk alateadlik ebakompetentsus (ingl. sub-conscious incompetence) - ehk siis minu näite puhul olin aastaid automaatse alateadliku programmi peal, kus sõin palju tühja toitu, ei jälginud seda, mida sõin, ei joonud kaugeltki piisavalt vett ja ei teinud mingit trenni.

Uskumused, mis seda käitumist toetasid, olid et hea toitumine on mingi tüütu asi ja peaksin selle jaoks loobuma millestki, millest ma ei ole nõus loobuma.


Oluline asi alateadvuse puhul mõista on see, et alateadvuse jaoks ei ole vahet, kas mingi uskumus+harjumus on sulle kasulik ja hea või mitte.

Juhul kui sul on millegi kohta olemas alateadlik uskumus+harjumus, siis on see alateadvuse jaoks tõde.


Hinnangu sellele uskumus+harjumus kombole annab teadlik teadvus, kes vaatab praeguses hetkes olukorrale otsa ja näeb et midagi on valesti või näeb seda visiooni, et kuhu selline käitumine pikas perspektiivis viib.

___________________________________

2) Faas 2 - käitud ikka nii nagu alati, aga nüüd oled sellest teadlik ja teadvustad kuhu see uskumus+harjumus sind viimas on ehk teadlik ebakompetentsus (ingl. conscious incompetence).

Selles faasis käitud ikka veel vanamoodi vanade programmide pealt, aga hakkad muutuma üha teadlikumaks neist programmidest ja neid läbi nägema.


Mida suuremaks läheb erinevus sinu teadliku teadvuse soovitud tuleviku (hea tervis, hea toit, hea füüsiline vorm) ja selle tuleviku vahel, mis sa vanade programmidega endale looks (lähen järjest paksemaks ja tervis läheb käest ära), siis seda rohkem kasvab sinu valmisolek neid programme muuta.


Minu jaoks kestis faas 2 umbes pool aastat enne seda kui tuli täielik valmisolek, siis võimalus ja koos sellega otsus see ära alateadvuse programm ära muuta.

___________________________________

3) Faas 3 - käitud uut moodi, aga sa pead endale seda pidevalt teadlikult meelde tuletama ehk mõistuslik kompetentsus (ingl. conscious competence).

See on see faas, kus sa juba käitud uut moodi, aga see ei ole veel automaatne.


Pead pidevalt teadlikult tegema valiku, et ennast raja peal hoida.

Oluline on selles faasis jälgida nii oma harjumusi kui ka uskumusi.


Kui keskendud ainult füüsilistele harjumustele ja sisemiste uskumustega üldse tööd ei tee, siis võtavad pärast mingit perioodi (kui teemalt läheb teadlik tähelepanu ära) vanad uskumused uuesti üle ja koos nendega tulevad vanad harjumused tagasi.


Samas kui tegeled ainult sisemiste uskumustega ja pärismaailmas ühtegi harjumust ümber ei kujunda, siis ei salvestu uskumused su keha rakumälusse, jäävad ainult helesinise unistuse staatusesse ja aja möödudes tulevad samuti tagasi vanad uskumused koos vanade harjumustega.


Ehk siis on vaja tegeleda nii sisemise kui välimise maailmaga ja sõltuvalt teema keerukusest võtab see erineva hulga aega.


Mina oma toitumise teemas kirjutasin ümber aastakümneid mu elu juhtinud programme ja teadvustasin endale, et see muutus ei saa toimuma üleöö.

90-päevane kursus õpetaja juhendamisel, keda ma usaldasin kui eksperti antud teemas, aitas siinkohal meeletult kaasa.


Selles faasis on äärmiselt oluline jälgida, keda sa kuulad.

Leia endale õpetaja/ coach/ treener, kellega sa tegelikult ka haakud - ja näed, et tema on selles teemas seal, kuhu sina tahad jõuda.


Lisaks jälgi, et õppeprogramm võimaldaks järk-järgulist alateadvuse ümber kirjutamist.

Öeldakse, et hea alateadvuse ümber kirjutamise kiirus püsivate tulemuste saavutamiseks on umbes 3% korraga.


Ehk siis 97% uskumusi/ harjumusi jätad samaks, muudad jooksvalt 3% korraga ja kui tehtud, siis võtad järgmise 3%.

Selliste programmidega tundub algul tihti, et midagi ei muutugi.


Aga tegelikult toimub väga palju ja need muutused jäävad reaalselt püsima.

___________________________________

4) Faas 4 - käitud alateadlikult uut moodi ehk alateadlik kompetentsus (ingl. sub-conscious competence).

See on faas, kus läbi teadliku kordamise ja uute uskumuste+harjumuste sissekirjutamise on see uus viis muutunud nii automaatseks, et sa ei pea endale kõike kogu aeg teadlikult meelde tuletama.


Teed uut moodi sama automaatselt, nagu sa faasis 1 tegid automaatselt vanamoodi.


Küsimus - mis sa arvad, et kas kergem on faas 1 ehk alateadlikult automaatselt vana moodi või faas 4 ehk alateadlikult automaatselt uut moodi?


Tihti arvatakse, et faas 1 on kergem, sest see vana harjumus on ju kergem.

Tegelikult on nii, et pole vahet.


Nagu ütlesin juba varem - alateadvuse jaoks ei ole vahet, et kas teed midagi hästi või halvasti, uut või vana moodi - tema jaoks harjumus on harjumus ja uskumus on uskumus.


Kui sa teed midagi alateadlikult automaatselt, siis on see ühtemoodi kerge.

Mulle on alateadlikult kerge praegu teha endale ise head toitu, juua palju vett, juua hommikul pool liitrit rohelist smuutit, asendada lisatud suhkur puuviljadest ja marjadest saadava loodusliku suhkruga ning tunda ennast selle kõige juures kergelt ja hästi ja tervena.


Ja see kõik on juhtunud viimase aasta jooksul pärast seda, kui olin esimesed 38 aastat oma elust täielikult ignoreerinud tervisliku toitumise teemat.


Küsimus:

Kui mõtled oma mineviku peale, siis kas mäletad mingit uskumus+harjumus kombinatsiooni, mille sa oled ümber kirjutanud?

Ja kas märkad, et nüüd uut moodi tehes on see nii normaalne, et sa justkui ei mäletagi enam, et milline see vanamoodi oli või miks sa üldse kunagi vanamoodi tegid?


======================

ÜLESKUTSE :) Mul on ülimalt hea meel teatada, et olen üles seadnud eraldi DISCi FB lehe (https://www.facebook.com/DISC.Kaido.Kubri), kuhu alla kogun DISCi kohta väärtuslikku infot -- sinna on tulemas on nii ülejäänud blogipostitused, video-postitused ja kindlasti ka info selle kohta, kui peaks tulema mõni DISCiga seotud üritus või koolitus.

Oled lahkelt oodatud seda lehte jälgima! :)


1,201 views0 comments

Comments


bottom of page